Při používání veřejné Wi-Fi sítě bez VPN jsou vaše data obnažená
Veřejná Wi-Fi síť je velice lákavá. Doslova neodolatelná.
Všude od Pandžábu po Washington D. C. dělají úředníci vše, co je v jejich silách, aby zajistili internetové připojení, které přitáhne lidi do veřejného prostoru. EU dokonce uvažuje o vyčlenění 120 milionů eur na pomoc „místním úřadům a poskytovatelům veřejných služeb“, aby mohli nabízet bezplatnou a volně přístupnou Wi-Fi síť. Proč? Protože to „pomůže podpořit rozvoj inkluzivnější digitální evropské společnosti.“
Všichni máme rádi pocit propojení, který se dostaví, když jsme schopni naskočit do Wi-Fi sítě bez nejmenších zádrhelů. Je to tak lákavé, že jsou lidé ochotni vzdát se svého prvorozeného potomka – nebo tedy alespoň proklikat se obrazovkou smluvních podmínek s tímto požadavkem – aby se dostali ke své bezplatné síti.
Když ale přijde na veřejné Wi-Fi sítě, na něž se mnozí z nás naučili spoléhat, existuje velmi tenká hranice mezi inkluzí a odhalením.
Možná jste rádi ve veřejném prostoru, protože je šance, že k vám přijde někdo atraktivní a požádá vás o telefonní číslo. Určitě ale nechcete, aby bylo vaše číslo odhaleno každému, kdo se vám rozhodne nabourat do osobního online prostoru, když popíjíte čaj.
Za tímto účelem jsme vyslali do typické kavárny „hackera“ vybaveného softwarem pro špehování Wi-Fi, abychom dokázali, že je šokující, co všechno v bezplatné síti zveřejňujete.
Ano, můžete vydat napospas svá telefonní čísla, telefonní čísla vašich kontaktů, přihlašovací údaje, hesla a citlivé osobní údaje, které byste určitě nenechali nikde ležet, kdyby byly napsány na papíře. V každé kavárně, stanici metra nebo knihovně samozřejmě hacker není. Ovšem pokaždé, když se přihlašujete k bezplatné Wi-Fi síti, dáváte všanc vaše soukromí – pokud tedy nepoužíváte virtuální privátní síť společně s aktualizovaným softwarem pro zabezpečení internetu.
„Bez VPN je pro všechny, kteří používají stejnou Wi-Fi síť jako vy, hračka sledovat velkou část toho, co děláte,“ vysvětluje vedoucí výzkumného týmu F-Secure Mikko Hypponen, kdykoliv se ho někdo ptá na základní kroky, které by měli lidé podniknout, aby chránili své soukromí.
„Pokud sedím v kavárně a neznám jejich Wi-Fi síť, používám VPN k ochraně svých aktivit,“ řekl nám Sean Sullivan, poradce pro zabezpečení F-Secure. „A když jsem doma a chci udělat to samé, mohu povolit VPN i tam a pak se mezi mým zařízením a VPN vytvoří šifrovaný tunel.“
Díky VPN je váš internetový provoz skrytý dokonce i před poskytovatelem připojení, takže vaše historie prohlížení nemůže být sledována a prodána – dokonce ani ve Spojených státech.
Ačkoli VPN chrání váš provoz, můžete i tak snadno odhalit svá data, ať už se připojíte prostřednictvím Wi-Fi, mobilní sítě nebo přes poskytovatele internetu, obzvláště pokud se stanete obětí phishingového podvodu, který často používá nebezpečné stránky, jež vás mají přimět k předání citlivých osobních údajů přímo podvodníkům. Kompletní řešení proto požaduje jak VPN k ochraně vašeho soukromí, tak zabezpečení internetu, abyste se chránili před nedůvěryhodnými stránkami, škodlivým softwarem a mnoha dalšími metodami, kterými se zločinci snaží získat přístup k bankovním údajům a dalším citlivým osobním informacím.
Při výběru zabezpečení a VPN vkládáte důvěru v poskytovatele služby, což je důvod, proč mohou bezplatná řešení skončit odhalením vašich dat nečekanými způsoby. Firma F-Secure je průkopníkem v oblasti globální bezpečnosti na internetu s téměř třicetiletou praxí v oboru a naší FREEDOME VPN důvěřují zákazníci stejně jako experti.
F-Secure TOTAL kombinuje oceňované bezpečnostní řešení SAFE a FREEDOME VPN v jednom předplatném.